Zajrzyj koniecznie!
 

Zakopane

Zakopane

Zakopane, zwane również „zimową stolicą Polski”, to największy ośrodek miejski w bezpośrednim otoczeniu polskich Tatr. Leży ono w poprzecinanej wieloma potokami, i zróżnicowanej co do rzeźby terenu Kotlinie Zakopiańskiej.

 

Historia miasta sięgać ma czasów Stefana Batorego – wieku XVI, kiedy to wydano pierwsze przywileje osadnicze. W owym czasie osada była głównie siedzibą dla pasterzy, wyprowadzających swoje stada owiec na okoliczne hale. Zwyczaj ten trwa do dziś. Na zboczu gór, w pobliżu bacówek, a czasem nawet na samych ulicach miasta, przechadzają się chmary owiec, którym towarzyszą tatrzańskie owczarki wraz z Juhasami. W wieku XVIII powstały Kuźnice, obecnie dzielnica Zakopanego, które stały się ważnym ośrodkiem hutnictwa żelaza w Galicji.

 

Pod koniec wieku XIX do miasta targanego rabunkową gospodarką niemieckich, austriackich, i żydowskich biznesmenów trafia Tytus Chałubiński, który uznaje Zakopane za potencjalny ośrodek klimatolecznictwa gruźlicy. Wówczas rozpoczynają się tu przyjazdy polskiej arystokracji „na kurację”.

W 1889 roku cała okolica zostaje wykupiona od zaborczej gospodarki przez Władysława Zamoyskiego. W ten sposób zaczyna się okres świetności Zakopanego, kiedy to jest ono punktem centralnym dla polskiej inteligencji, i gdzie syntetyzuje się charakterystyczny Styl Zakopiański w budownictwie, którego najważniejsze dokonania możemy podziwiać do dziś. Wtedy też odwiedzają go postaci takie jak Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz (wraz z synem działającym pod pseudonimem „Witkacy”), czy Karol Szymanowski.

 

Na początku XX wieku Zakopane stało się pierwszym ośrodkiem rozwoju turystyki wysokogórskiej. To tutaj, na wspinaczkę i przejażdżkę na narty, przyjeżdżają polscy dżentelmeni, w 1909 powstaje TOPR.

 

Współcześnie główne atrakcje kulturalne Zakopanego powiązane są właśnie z jego bogatą historią i folklorem góralskim. Z tym ostatnim możemy spotkać się w trakcie rozlicznych pokazów i festiwali, a także odwiedzając chałupy miejscowych, gdzie możemy kupić np. autentyczny oscypek, albo napić się kwaśnicy.

Droga na Kasprowy Wierch

 

Zakopane jest domem wielu muzeów, możemy odwiedzić Muzeum Witkacego, urządzone w jego dawnym domu, Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, lub Muzeum Tatrzańskie im. Chałubińskiego. Na uwagę zasługują liczne zabytki architektoniczne, np. barokowy kościół w pobliżu Cmentarza Zasłużonych, oraz wille budowane w Stylu Zakopiańskim.

 

Dla miłośników sportu, kultowa jest już skocznia Wielka Krokiew, gdzie zwycięstwo wielokrotnie odnosił Adam Małysz. W okolicy istnieją liczne stoki narciarskie wyposażone w wyciągi.

Dla miłośników biegów, dostępna jest bieżnia Centralnego Ośrodka Sportowego, oraz piękne leśne ścieżki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jeżeli chcemy wybrać się na wycieczkę w góry, możemy zrobić to pieszo, albo skorzystać z sieci kolejek linowych, w tym słynnej kolejki na Kasprowy Wierch.

TPN oferuje kilkanaście szlaków turystycznych, w tym słynną Drogę pod Reglami. Latem Zakopane jest siedzibą Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, kiedy to miasto odwiedzają górale z całego świata.

 

Po pochyłych zboczach Zakopanego, najłatwiej przemieszczać się korzystając z autobusów, z kolei busy pozwolą na odwiedzenie podmiejskich atrakcji. Miasto posiada rozbudowaną bazę noclegową, jeżeli hotele okażą się za drogie, wielu mieszkańców oferuje tańsze pokoje na wynajem.

Termy w podhalańskim Chochołowie to największy kompleks tego typu na całym Podhalu. Znajdziemy tam m. in.: baseny z wodą termalną, solankową, stanowiska do masażu i wiele, wiele innych. Największą atrakcją jest jednak basen odkryty, pozwalający na pływanie pod gołym niebem, spoglądając przy tym na piękne, tatrzańskie szczyty.

Właściwości chochołowskiej wody termalnej

Woda w Termach Chochołowskich pochodzi z głębokości 4 km. W jej skład wchodzi m. in. siarka, a do jej najważniejszych właściwości należy m. in.:

  • rozluźnianie mięśni i odprężanie psychiczne (a w tym działanie przeciwstresowe, przeciwnerwicowe itp.);
  • wzmacnianie układu krwionośnego;
  • pozytywny wpływ na skórę;
  • zwalczanie wielu chorób (np. chorób narządów ruchu).

Termy Chochołowskie to też nie tylko atrakcja dla dorosłych, ale i dla dzieci.

 

Znajdują się tam bowiem m. in.: place zabaw dla początkujących pływaków, zjeżdżalnia

dla całych rodzin itp. Nic więc dziwnego, że właśnie to miejsce stanowi dziś jedną z największych atrakcji Podhala, pomijając oczywiście same góry.

Osoby, które mają dosyć centrum Zakopanego i zgiełku panującego tam zarówno zimą jak i latem, swoją uwagę zapewne zwrócą w nieco innym kierunku. Miłośnicy białego szaleństwa mogą na przykład wybrać się do Witowa – leżącego nieopodal miejsca, które zrzesza co roku miłośników szusowania po białym puchu.

Stacja narciarska Witów to miejsce, które oferuje swoim gościom atrakcje związane z zimowym szaleństwem w pięknej, malowniczej scenerii Tatr Zachodnich. Nowoczesna czteroosobowa kolej linowa oraz wyciąg narciarski dla maluchów sprawią, że bawić się mogą tu całe rodziny i to przez długi czas. Białemu szaleństwu odda się tu nie tylko zaawansowany narciarz, ale również ten początkujący. Dzięki szkole narciarstwa i snowboardu zdobędzie pierwsze szlify na stoku, które wykorzysta w przyszłości. Całość dopełnia pojemny parking oraz wypożyczalnia sprzętu a także restauracja. Po wielkim wysiłku nie ma niczego lepszego od ciepłego, pełnowartościowego posiłku w otoczeniu najpiękniejszych polskich gór – Tatr.

Kąpielisko Szymoszkowa zlokalizowane jest na Polanie Szymoszkowej na terenie Zakopanem. Woda, która wypełnia baseny pochodzi z odwiertu geotermalnego „Szymoszkowa GT1” – woda ma temperaturę około 30°C. Woda w kąpielisku została zakwalifikowana jako woda termalna i wysoko zmineralizowana (między innymi 37% wapnia i podobna ilość magnezu).

Kąpielisko Szymoszkowa działa już od 10 lat. Niewątpliwą zaletą tego miejsca są przede wszystkim atrakcyjne ceny – o wiele niższe niż w innych kąpieliskach tego typu.

Szymoszkowa w sezonie jest czynna od 9 do 18, dlatego pobyt tam lepiej zaplanować. Na szczęście krótki czas otwarcia rekompensuje duża ilość atrakcji (zjeżdżalnie dla dorosłych i dla dzieci, boisko do piłki plażowej), a także możliwość wypożyczenia za dodatkową opłatą leżaków, piłek i innych gadżetów niezbędnych do dobrej zabawy.