Zajrzyj koniecznie!
 

Kościelisko

Urocze miasteczko Kościelisko

Kościelisko położone jest na terenie Rowu Kościeliskiego, u podnóża Pasma Gubałowskiego, nieopodal Doliny Kościeliskiej (jest częścią powiatu tatrzańskiego, stanowi część województwa małopolskiego). Zaledwie 5 km dzieli centrum Kościeliska od centrum Zakopanego (co ciekawe – do 1867 roku Kościelisko i Zakopane stanowiły jedną osadę).

 

Kościelisko składa się z 21 osiedli, które wcześniej były osadami pasterskimi zwanymi polanami. Istniały one na tym terenie (wraz z hutami żelaza) już w XVII wieku. Od miana tych osad wzięła się poprzednia nazwa miejscowości – Polany. Do dziś jest ona jeszcze czasem używana w języku potocznym. Obecna nazwa – oznaczająca miejsce, gdzie znajdował się kościół – pojawiła się po 1843 roku.

 

Bliskość Doliny Kościeliskiej i Zakopanego przyczyniła się do popularności Kościeliska jako miejscowości turystycznej już ponad sto lat temu. Warto tu zaznaczyć, że niebywałe znaczenie Kościelisko zyskało w 1902 roku, kiedy to Bronisława i Kazimierz Dłuscy otworzyli na zboczu Gubałówki najnowocześniejsze wówczas sanatorium dla chorych na gruźlicę. Co ciekawe – w radzie nadzorczej placówki znaleźli się m.in. siostra pani Bronisławy – Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Paderewski. Obecnie budynek dawnego sanatorium jest częścią Wojskowego Zespołu Wypoczynkowego, zaś nieopodal można podziwiać Willę Modrzewiową (określaną też mianem Dyrektorówki lub Dworku Prezydenckiego od goszczących tam polskich prezydentów) – dom państwa Dłuskich zaprojektowany dla nich przez Stanisława Witkiewicza.

Miłośnicy architektury mogą ponadto podziwiać jedyne w swoim rodzaju zestawienie – zabytkowe góralskie chaty i nowoczesne apartamentowce. Ciekawostką jest też drewniany kościół św. Kazimierza Królewicza z 1914 roku z witrażami projektu bratanka Jana Matejki – Stefana.

 

Górskie miejscowości od dawna przyciągały artystów i ludzi sztuki. Natchnienia szukali tam m.in. Wincenty Pol, Walery Eliasz Radzikowski czy wspomniany Stanisław Witkiewicz. Z Kościeliska pochodzili zaś znany gawędziarz Sabała (Jan Krzeptowski) oraz piewcy Podhala – Stanisław Nędza-Kubiniec i Andrzej Stopka-Nazimek.

 

Kościelisko to dziś znana miejscowość wypoczynkowa, która może pochwalić się coraz większą bazą noclegową – znajdziemy tu zarówno kwatery prywatne, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, a nawet apartamenty w Kościelisku. Turyści mogą odwiedzać restauracje z szerokim wyborem dań regionalnych. Do dyspozycji chętnych pozostaje wyciąg narciarski (dodatkowo na narty można wybrać się do Zakopanego lub Witowa).

Miłośnicy przechadzek i sportu mogą korzystać z licznych tras rowerowych. Miłośnicy przechadzek z pewnością ucieszą się, że szlaki w Tatrach są otwarte przez większą cześć roku. Zaś zimą można korzystać ze specjalnie przygotowanych tras narciarstwa biegowego (na terenie Ośrodka Biathlonowego w Kirach, na Chotarzu i na Siwej Polanie).

Niezapomniane wrażenie pozostawia widok Tatr. Dla osób, które chcą podziwiać góry z bardzo bliska, Kościelisko to wymarzona baza wypadowa na wyprawy górskie. Najczęściej wybierane wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego to: w Kirach, na Polanie Biały Potok, na Nędzówce i na Groniku.

Atrakcje w Kościelisku i okolicach

Z Kościeliska jest tylko 7 kilometrów na Gubałowkę, która jest jednym z największych atrakcji Tatr.

Gubałówka ma wysokość 1 126 m n.p.m . U podnóża wschodniej części można odpocząć w miejscowości Ząb, która jest najwyżej położoną w Polsce.

Turyści, którzy zdecydują się zwiedzić te miejsce, będą mieli okazje przejść po szlaku papieskim, po których chadzał Karol Wojtyła. Gdy już wejdą na sam szczyt będą mogli zobaczyć cieszyć się widokiem całej panoramy Tatr Polskich, części Tatr Słowackich i pasma Babiogórskiego. W zasięgu wzroku będzie także Butorowy Wierch, który jest drugim co do wielkości szczytem w Tatrach.

Lubisz Tatry? Jeżeli tak to powinieneś wiedzieć, że zimą będąc w Kościelisku można wybrać się na

polanę Biały Potok. Jest to wyjątkowe miejsce, które znajduje się u wylotu doliny lejowej, znajduje się w Rowie Kościeleckim. Kiedyś ta piękna polana była pastwiskiem (najstarsze informacje na ten temat pochodzą z XVI wieku).

Polana jest podzielona na część wschodnią oraz zachodnią. Na części wschodniej odbywa się wypas owiec, a w czasie zimy można skorzystać z wyciągu narciarskiego (bardzo łatwa trasa). Tym co wyróżnia to miejsce to występowanie wielu rzadkich roślin wśród, których znajdują się między innymi turzyca bagienna, turzyca pchla, języczka syberyjska czy też rosiczka długolistna.

Polana należy do kilku szlaków turystycznych.
– szlak zielony – jest to szlag znajdujący się lasu górnej części polany. Biegnie on z Doliny Kościeleckiej na Siwą Polanę, który jest przedłużeniem Drogi pod Reglami
– szlag żółty – jest to szlag prowadzący dnem doliny Lejowej do Niżnej Kominiarskiej Polany.

Warto zapoznać się z tym miejscem będąc w Kościelisku lub jego okolicach.

Szeroka przełęcz pomiędzy Skoruśniakiem i Hrubym Regelem, znajdująca się w niewielkiej odległości od Kościeliska nazywana Przełęczą Miętusi.

Jest ona uformowana jest w kształcie płaskiego siodła, które położone jest 1187 metrów na poziomem morza. Na samej przełęczy, jak i na jej zachodnich stokach znajduje się Miętusia Polana. Rozciąga się z niej niesamowity widok na Giewont i Czerwone Wierchy, dlatego stanowi ona ważny punkt widokowy i węzeł szlaków turystycznych.

Wiele turystów podczas swojej wędrówki po górach postanawia odpocząć na tej przełęczy. Nazwa Przysłop Miętusi pochodzi od słowa „prislop„, które oznacza przełęcz, a także od nazwiska ówczesnego właściciela pastwisk znajdujących się na przełęczy-T. Miętusa.

Z przełęczy można wyruszyć na szczyt Małołączniak, na Wielką Polanę lub do Doliny Kościeliskiej, można także dwoma szlakami wrócić do Kościeliska. Kiedyś w tym miejscu funkcjonowało schronisko przyjmujące turystów, jednak w 1987 roku spłonęło. Od 1990 roku przy zachodniej granicy lasu stoi krzyż papieski wykonany z metalu.

Kościelisko to prawdziwy raj dla biegaczy – zarówno amatorów, jak i wielbicieli bardziej forsownych treningów. Najbardziej popularna są trasy biegowe na Chotarzu, które dają świetny widok na panoramę Tatr oraz górskie krajobrazy. Najlepiej z trasy widać Giewont, co wielu biegaczy uznaje za niebywałą zaletę. Trasy są bardzo dobrze przygotowane – na samym początku teren jest dość płaski (choć przepełnionymi wieloma zakrętami i zakosami), potem zdarzają się bardziej wymagające podbiegi.


Bardzo popularna trasa do biegówek w Kościelisku to także trasa Ośrodka Biathlonowego w Kirach. Jej zaletą jest przede wszystkim bardzo dobre wyprofilowanie całej trasy, jak i wszystkich bardziej ciężkich podbiegów, a także sztuczne naśnieżanie, które doskonale sprawdzi się w warunkach braku naturalnego śniegu.

Przy dobrych warunkach atmosferycznych te dwie trasy – Kiry oraz Chotarz łączą się ze sobą i przeplatają, co pozwala na pełną dowolność wykonywanego treningu i bardziej urozmaicony teren oraz warunki.